SafeWeber.ru
Четвер, 21.11.2024, 09:53

Ліцей №18



Офіційний сайт ліцею №18


Меню сайту
Категорії розділу
Візитівка закладу [6]
З історії школи [2]
Адміністрація школи [10]
Педагогічний колектив [10]
Наше опитування
Ви учень (учениця):
Всього відповідей: 1055
Статистика
Форма входу

В Україні стартував пілотний проєкт із впровадження у школах системи соціально-емоційного та етичного навчання (СЕЕН або SEE Learning), яка не тільки розвиває м'які навички, але й має змінити атмосферу в школах та ставлення учнів до вчителів, навчання, один до одного та до самих себе. 

У програмі беруть участь 26 шкіл із 23 областей України, у тому числі і наша -  СЗОШ І-ІІІ ступенів фізико-математичного профілю №6.

Протягом року вчителі 3-А і 3-В класів займалися з дітьми за новими методиками, а вже наступного року долучитися до проєкту зможе будь-яка школа. Згодом планується підписання договору між Міністерством освіти та науки, Університетом Еморі та ініціаторами проєкту в Україні EdCamp Ukraine про впровадження СЕЕН на загальнонаціональному рівні.

Брендан Озава де Сільва, PhD, один із розробників програми SEE Learning пояснює її створення намаганням включити в освіту нові наукові дані про те, як працюють емоції, інтелект, розум людини.

“До цього моменту це були суто наукові знання, які ніяк не використовувались в навчанні дітей, — пояснює науковець. “Щодо СЕН (соціально-емоційне) ми маємо переконливі результати — діти краще почувають себе, краще навчаються, вчителі вказують на позитивну атмосферу”, — говорить науковець.

Консультантом у розробці СЕЕН став автор книги "Емоційний інтелект", один із розробників СЕН, доктор Деніел Гоулман. Саме він і вигадав назву для програми: “Спочатку називали її просто СЕН 2.0, як робоча назва, як розвиток ідей Гоулмана. Але ж ми додали етику, тому сам доктор Гоулман запропонував відобразити це в імені нашого проєкту”, — пояснює Озава де Сільва.

У EdCamp Ukraine визначають СЕЕН як програму, яка сприяє розвитку базових людських цінностей, системному та критичному мисленню, зосередженню уваги, запобіганню стресу й стійкості до нього, співпереживанню до себе й інших.

Розробники ж кажуть, що СЕЕН базується на трьох вимірах знань та компетенцій: усвідомленості, залученості та співпереживанні, які перетинаються між собою.

Програму розробляли п’ять років, одночасно випробовуючи її елементи у 500 закладах освіти у всьому світі: у США, Індії, Бразилії, Великій Британії, Швеції, Швейцарії, Австралії та інших країнах.

Після офіційної презентації програми у 2019 році настав час для комплексного дослідження ефективності СЕЕН. Україна разом з США та Колумбією стане частиною такого дослідження. Разом з 26 закладами, вчителі яких пройшли тренінг, частиною пілоту стали 26 шкіл, які цього року будуть навчатися без змін і з якими будуть порівнювати пілотні школи.

Результатом стане порівняння показників успішності наприкінці року, а також  рівня булінгу, загального задоволення учнівства, отримання радості від навчання у школах з СЕЕН та у школах, де ця програма не практикується.

“Коли ми розповіли про такий проєкт на П’ятій національній (не)конференції EdCamp Ukraine 2019, то отримали 182 командні заявки від шкіл. Ми приймали саме командні заявки, бо суть цієї програми у партнерстві батьків, учнів, вчителів, директорів шкіл. Ми проводили інтерв’ю, обирали школи з найбільшим потенціалом для втілення СЕЕН, з якимось досвідом у схожих програмах, бо ідея працювати з емоціями не нова. Але СЕЕН — це перша всеохопна програма навчання такого масштабу, з такою науковою експертизою”, — розповідає голова EdCamp Ukraine, радник МОН на громадських засадах, Олександр Елькін.

Зараз вже готові навчальні програми для початкової та середньої шкіл, розробляється програма для старшої школи.

“У вчителів є різні можливості використати це. Можна виділити для цього окремий урок, або ж розкладати на окремі навички та використовувати в різних предметах, можна використовувати так звані “години спілкування”, або навіть 5-хвилинні практичні вправи — у нас для всіх варіантів є методичні матеріали”, — пояснює старша розробниця СЕЕН Кріста Тінарі.

Наступного року EdCamp Ukraine та Університет Еморі обіцяють оприлюднити базовий онлайнкурс із СЕЕН та надати вільний доступ до всіх методичних матеріалів, підготувати програми для старшої школи та навіть для ВНЗ і батьків, які хочуть використовувати СЕЕН у домашньому навчанні.

Допомагати у розробці будуть не тільки американські, але й українські науковці та практики, серед яких офіційна консультантка української програми, дитяча та сімейна психологиня Світлана Ройз, міністерка освіти й науки України (2016-2019) Лілія Гриневич, науковці та педагоги-практики.

“Весь цей навчальний рік ми будемо підтримувати наших учасників пілоту, збирати від них інформацію про перебіг проєкту, готувати рекомендації для адаптації СЕЕН в Україні, створювати українську проєкцію програми, доповнюючи її новими уроками, створеними українськими спеціалістами. А потім — готуватися до розширення проєкту. Бо перший рік — це тільки пілот. Потім нам потрібно підготувати 200 вже не вчителів, а тренерів, які зможуть навчати СЕЕН педагогів у всій Україні. Це програма на 5 років, і ми хочемо змінити атмосферу, в ідеалі, в кожній українській школі”, —  говорить про плани Олександр Елькін.

Ознайомитися зі списком шкіл, які беруть участь у проєкті, можна на сайті НУШ.

Запис пресконференції про впровадження СЕЕН.

СайтEdCamp Ukraine. (За матеріалами https://mon.gov.ua/ua/news/u-26-shkolah-pochavsya-pilot-z-vprovadzhennya-programi-rozvitku-myakih-navichok-seen-socialno-emocijnogo-ta-etichnogo-navchannya )

http://seelearning.emory.edu/

 

 

ІСТОРІЯ

В основі цієї програми – наукові праці та книга Деніела Гоулмана “Емоційний інтелект”, яка зараз на піку популярності у світі. Але програма СЕЕН додає до описаного Гоулманом уявлення, що планета – наш спільний дім, що також потрібно дбати про мир і довкілля.

Програму розробляли впродовж двадцяти років. Масштабно її апробовували в 500 закладах освіти (зокрема, у США, Індії, Бразилії, Великій Британії, Швеції, Швейцарії) впродовж останніх п’яти років.

Програма підходить всім: у ній немає нічого, що б вступало в конфлікт з культурним чи релігійним контекстами (серед дітей, які за нею навчалися, були мусульмани, буддисти і атеїсти). Подекуди згадується медитація, але йдеться про практики зосередженості і тренування уваги.

Результати апробації показали, що в дітей збільшується успішність і зменшується рівень булінгу (обидва показники в межах 10%, – авт.).

НАВІЩО В УКРАЇНІ ТАКА ПРОГРАМА

За концепцією НУШ, одна з цілей навчання – формування м’яких навичок (критичне мислення, команда робота), але достатнього інструментарію в учителя для цього немає. Ми проаналізували програму СЕЕН і побачили докладно розписані методики з формування м’яких навичок. Крім того, ми спілкувалися з учителями, які апробували програму в різних країнах, і слухали дітей, які за нею навчалися.

Її можна застосувати на будь-яких уроках. Вона навчає дитину критично мислити, з увагою ставитися до людей навколо і до себе. А ми нечасто вчимо останнього.

ЯК ЦЕ ПРАЦЮЄ

Є три способи використання програми:

  • окремий урок;
  • інтеграція;
  • позакласна робота.

Плани-конспекти уроків розписані на 45 хвилин. Є окремий методичний посібник (частину ми вже переклали), який пояснює батькам і вчителям що це і навіщо (онлайн посібник не доступний – ред.).

Є методичні посібники для початкової і середньої шкіл. Тобто починати можна з будь-якого віку. Для кожного практики однакові, але адаптовані.

ЯКИЙ ВИГЛЯД МАЄ УРОК

Спершу вчитель ставить запитання дітям. Може розповісти історію, запропонувати розглянути картину чи прочитати фрагмент твору. Основна частина – обговорення з фокусуванням на тому, що дитина відчуває, думає, як з цими почуттями і думками працювати, як вони стосуються інших. Усі можливі запитання і діалоги прописані. Є докладні рекомендації, на що звертати увагу, за чим стежити, як реагувати.

Наприклад, один з перших уроків навчає дитину прислухатися і відстежувати момент, коли в неї з’являються негативні емоції: злість чи роздратування. Діти розглядають приклад картини-іскри, потім міркують, що з нею може статися далі (погаснути, розгорітися).

Далі учням показують картину лісової пожежі – й маємо аналогію, що негативні почуття можемо як погасити, так і дати їм розгорітися. Тоді буде полум’я, яке може зашкодити і тобі, й іншим. Після цього діти навчаються відстежувати такі реакції навіть на фізіологічному рівні (частішає дихання), щоб вчасно усвідомити негативну реакцію. Інші техніки допомагають з цим впоратися.

ХТО МОЖЕ ВПРОВАДЖУВАТИ ПРОГРАМУ

Програма відкрита, тому якщо ви дізналися про неї, вам ніхто не заборонить використовувати її елементи. Але ми за те, щоб було навчання. Адже якщо педагог не знайомий з концепцією, так одразу викладати – складно.

Існує платформа підтримки, але вона поки що тільки англійською. Ми маємо дозвіл на її переклад, але команда університету Еморі поки технічно не готова його додати на сайт.

Щоб вважатися експертом з програми і давати поради іншим педагогам – потрібно отримати сертифікат.

АПРОБАЦІЯ В УКРАЇНІ

Наша мета зробити так, щоб програма працювала продуктивно і не нашкодила дітям. Тому треба підготувати вчителів. Зараз ми переклали і презентували кілька уроків, плануємо спеціальний тренінг.

Перевіряти, як програма працює саме з нашими дітьми, буде наукова група, в яку увійдуть педагоги, соціологи, психологи, культурологи.

ЧИ НЕ СХОЖА СЕЕН НА МАЙНДФУЛНЕС

Вони дотичні, є багато схожих програм. Але майндфулнес більше зосереджений на особистісному рівні. А СЕЕН працює на глобальному, чого нам дуже не вистачає і через що відбуваються конфлікти між різними країнами. Бо діти не вчаться мислити, що не тільки будинок – їхній дім, а й ціла планета.

Нагадаємо, що вчителі можуть пройти онлайн-курс з методик SEE Learning.

( Із матеріалів: https://nus.org.ua/articles/ukrayinski-shkoly-sprobuyut-mizhnarodnu-programu-see-learning-chogo-vona-vchyt-i-dlya-chogo-potribna/ Надія Швадчак, “Нова українська школа”)

Пишіть нам


cv_school6@ukr.net
Пошук


Календар
«  Листопад 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

Погода в Чернівцях
Погода у Чернівцях на тиждень

Архів записів
Наша кнопка

Код кнопки

Друзі сайту
GlavBoard.ru
Баннера на заказ.




 

Copyright MyCorp © 2024

Створити безкоштовний сайт на uCoz